Przeprowadzka – ważne wydarzenie także dla dzieci!

Wielokrotnie podkreślaliśmy w naszym blogu, że przeprowadzka jest szczególnym przedsięwzięciem, do którego należy podejść z właściwą uwagą. Dlatego też musimy zaznaczyć, że zmiana lokalizacji (najczęściej miejsca zamieszkania) jest ważna nie tylko dla dorosłych, ale również dla najmłodszych. Jedne dzieci reagują na taką zmianę pozytywnie, są podekscytowane i uśmiech nie znika z ich twarzy, a drugie wręcz przeciwnie. Pamiętajmy, że przeprowadzka to pewnego rodzaju nowy rozdział w życiu zwłaszcza, jeżeli przenosimy się w zupełnie nowe miejsce, gdzie nie znamy nikogo, a dla dzieci przeprowadzka to zmiana szkoły, rozłąka z przyjaciółmi, a więc sytuacja generująca spore emocje.

W jaki sposób przygotować dzieci do przeprowadzki?

Naszym zdaniem bardzo istotne jest powiadomienie dzieci o przeprowadzce odpowiednio wcześnie. Odkładanie informacji na ostatnią chwilę najczęściej przyczynia się do wygenerowania sporego stresu, a gdy dzieci będą mogły oswoić się z myślą o przeprowadzce to zniosą przenosiny zdecydowanie lepiej. Warto również porozmawiać z dziećmi o przeprowadzce, opowiedzieć o jej przyczynach i przedstawić walory mieszkania w nowy miejscu.

Dobrym posunięciem jest także zaangażowanie dzieci podczas przeprowadzki. Oczywiście mamy tutaj na myśli zwłaszcza pomoc dzieci przy pakowaniu własnych rzeczy (zabawek, książek), ponieważ takie działanie pozwoli poczuć najmłodszym, że są częścią przeprowadzki i że są oni jej ważnym elementem. Ponadto to znakomity sposób nauki i zbierania nowych doświadczeń przez dzieci, które biorąc czynny udział w pakowaniu przedmiotów z całą pewnością zapomną w pewnym stopniu o niedogodnościach związanych z przeprowadzką.